Artritida

Artritida je zánětlivé onemocnění kloubu, které může mít několik forem. Nejčastěji se setkáváme s revmatoidní artritidou (tzv. "revma"), která je neinfekčním zánětlivým onemocněním kloubu, které je důsledkem patologické reakce imunitního systému. Imunitní systém napadá vlastní tkáň, která je likvidována.

Revmatoidní artritida

Revmatoidní artritida postihuje nejčastěji ženy středního věku, projevuje se zprvu ranní ztuhlostí kloubů, které přechází v horší hybnost a větší bolestivost, až dojde ke vzniku kloubních deformit. Revmatodiní artritida napadá zejména malé klouby na ruce (deformity prsů), zápěstí a také například na kotníku.

Revmatická artritida není revmatoidní artritida

Vedle revmatoidní artritidy známe i revmatickou artritidu, která má na rozdíl od revmatoidní artritidy infekčního (bakteriálního) původce. Vzniká např. jako důsledek streptokokové angíny, která nebyla adekvátně léčena antibiotiky.

Dnavá artritida

Dnavá artritida, lidově dna, nejčastější zánětlivé kloubní onemocnění mužů středního věku, její diagnostika a léčba však často bývá chybná. Dnavá artritida je provázena vysokou koncentrací kyseliny močové v krvi. Kyselina močová se ukládá v kloubech, čímž dochází k zánětlivé reakci a souvisejícím příznakům.

Kyselina močová vzniká metabolismem purinů, které se nachází v luštěninách, mase, vnitřnostech atd. Onemocnění se často týká jedinců, kteří ve zvýšené míře konzumují alkohol.